Wydarzenia

 •  Akademia Uważności – Mindfulness w Jeleniej Górze

  8 września 2015 roku rozpoczęliśmy kolejny rok wspólnej praktyki, wspólnej obecności i wspólnego doświadczania „uważności”. Wtorkowe spotkania, to dla każdego z nas czas bez pośpiechu, czas celebrowania spokoju i zadowolenia. Wyjątkowe jest też miejsce, gdzie możemy razem umacniać, to co dzięki praktykowaniu uważności zaistniało w naszym życiu. A zaistniało wiele dobrego 🙂

  objerzyj_film

  W każdy wtorek o godzinie 18.30 rozpoczynamy praktykę w jednej z sal pocysterskiego klasztoru, w którym obecnie mieści się Muzeum Przyrodnicze. Atmosfera tego niezwykłego miejsca sprawia, że każda chwila staje się wyjątkowym przeżyciem.

  Wiosną 2015 roku, nakręciliśmy krótki film dokumentalny o naszej wspólnej praktyce. 23 września został pokazany po raz pierwszy na warsztacie „Mindful eating” w Jeleniogórskim Centrum Rozwoju w Jeleniej Górze.

  Zapraszam do obejrzenia

 

 • ZAWSZE JEST CZAS, ABY ZADBAĆ O SOBIE

Dziękuję wszystkim uczestnikom wczorajszego warsztatu „Mindful eating” 🙂

orange

Zmiana, to małe kroki

 1. Delektując się filiżanką gorącej herbaty lub kawy spróbuj wypić cztery pierwsze łyki z pełną uwagą.
 2. Jeśli czytasz i jesz, spróbuj na przemian tych czynności. Przeczytaj stronę, a następnie odłóż książkę lub gazetę i zjedz kilka uważnych kęsów doświadczając smaku, koloru, temperatury jedzenia , a następnie przeczytaj kolejną stronę, i tak dalej.
 3. W czasie rodzinnych spotkań przy domowym stole lub w restauracji, poproś wszystkich, aby jeść w ciszy przez pierwsze pięć minut.
 4. Spróbuj zjeść jeden posiłek w tygodniu uważnie, samotnie i w milczeniu.Wykaż się kreatywnością . Na przykład, możesz zjeść obiad za zamkniętymi drzwiami biura, w ogrodzie, na tarasie, w samochodzie 🙂

Smacznego

 

 • 30 kwietnia – 18 czerwca 2014

8-tygodniowy program redukcji stresu MBSR

 

 • „Mindfulness a choroby onkologiczne.”

W dniach 7-8 marca uczestniczyłam w pierwszej w Polsce konferencji „Mindfulness a choroby onkologiczne”, która odbyła się w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Polski Instytut Mindfulness. Gościem a zarazem prowadzącą była Maria van Balen, dyrektor zarządzająca założonego przez nią w 2002r. stowarzyszenia Organisation for Psychosocial Oncology, wieloletni praktyk i nauczyciel mindfulness, coach i trener wspierający pacjentów onkologicznych i ich bliskich.

Uczestnicy konferencji mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat  zastosowań mindfulness  w pracy z pacjentem onkologicznym oraz doświadczyć praktyki uważności. Ważnym elementem spotkania był panel dyskusyjny, w którym zaproszeni goście, osoby zaangażowane w pomoc ludziom zmagającymi się z chorobami nowotworowymi mogły dzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi wspierania osób chorych jaki również ich bliskich.

Konferencja rozpoczęła się wykładem Marii van Balen, która wyjaśniła w jaki sposób uważność pozwala chorym na raka rozwijać zaufanie do samego siebie i w jaki sposób dzięki mindfulness pacjenci są w stanie radzić sobie z lękiem, bólem i innymi trudnymi uczuciami.

Osoby chore na raka często po zakończeniu leczenia pozostają osamotnione ze swoimi myślami, emocjami i niepokojem. Praktyka uważności pomaga im zaakceptować swoją sytuację, taką jaka jest i znaleźć spokój, co daje przestrzeń do czerpania z życia tego, co najcenniejsze.

Konferencja była bardzo istotnym wydarzeniem, które mam nadzieję zapoczątkuje w Polsce konkretne działania wspierające ludzi borykających się z cierpieniem i trudnościami towarzyszącymi chorobom onkologicznym.