Zakończył się semestr zimowy w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze. W roku akademickim 2017/2018 miałam przyjemność poprowadzić zajęcia „Podstawy Mindfulness” według mojego autorskiego programu w ramach przedmiotu „Podstawy relaksacji”. Ponad stu studentów zapoznało się z ideą a przede wszystkim z praktyką Mindfulness. Trzydzieści godzin zajęć pozwoliło studentom przyjrzeć się swoim nawykom oraz automatycznym reakcjom. Poznali również ćwiczenia, które pomagają trochę „wyhamować” w tym pędzącym świecie i być bliżej życia, które właśnie teraz się dzieje.
Zapraszam do zapoznania się z refleksjami studentów:
Termin „Mindfulness” nie był mi wcześniej znany. Dzięki zajęciom dowiedziałam się ciekawych rzeczy. Mindfulness pozwala skupić się na sobie, jest to uwaga na danej chwili, bycie i życie tu i teraz. Spodobała mi się technika pozwalająca odpływać myślom.
Olga
Ćwicząc uważność na zajęciach dowiedziałam się kilku rzeczy o sobie. Po pierwsze zauważyłam, że moje tempo życia jest zbyt szybkie. Za mało czasu poświęcam na odpoczynek i oderwanie się od myśli – zwłaszcza negatywnych. Po drugie – skupienie się na tym co jest; poświęcenie uwagi na oderwanie się od zbędnych myśli pozwala mi na poprawę komfortu psychicznego i fizycznego. Zauważyłam też, że po ćwiczeniach stres jest znacznie mniej odczuwalny.
Klaudia
Dla mnie Mindfulness jest ćwiczeniem umysłu. To celowe kierowanie uwagi na to czego doświadczam w danej chwili-tu i teraz, bez wybiegania w przyszłość i wracania do przeszłości. Doświadczam czegoś w danym momencie, ale nie myślę co to oznacza. Wyciszam emocje i odsuwam umysł „na bok”, abym mogła skupić się na doświadczeniu chwili obecnej, abym mogła przyjmować i postrzegać docierające do mnie informacje jasno, bez ładunku emocjonalnego, bez filtra ukształtowanego wcześniejszymi poglądami….Zauważyłam jak trudno utrzymać skupioną uwagę przez dłuższy czas, jak trudno jest poradzić sobie ze stresem. Ćwiczenia, które chciałabym wprowadzić do swojego życia, to skanowanie ciała i kotwica oddechu.
Marta
Techniki Mindfulness pomagają w redukcji stresu, mogą też stanowić nieocenione wsparcie w psychoterapii. Oprócz redukcji stresu, korzystnie wpływają na umysł i ciało polepszając naszą odporność. Chciałabym wprowadzić do swojego życia ćwiczenie „kotwica oddechu” oraz medytację życzliwości”, ponieważ pozytywne emocje mają dobry wpływ na zdrowie.
Barbara
Na zajęciach dowiedziałem się że istnieje coś takiego jak „Mindfulness”. Nigdy wcześniej nie miałem okazji usłyszeć, a tym bardziej próbować technik uważności.
Piotr
Dla mnie praktyka uważności, to budowanie zaufania do samej siebie i zwiększenie samooceny. Na zajęciach zauważyłam, że jak się bardzo postaram to jestem w stanie osiągnąć spokój i wyciszenie. Wcześniej, znając mój wybuchowy charakter sądziłam, ze jest to niewykonalne. Zajęcia, pomimo tego, że odbywały się raz w tygodniu, pomogły mi zebrać siły na następny trudny tydzień.
Anira
Na zajęciach dowiedziałem się, że Mindfulness jest sztuką skupiania uwagi na chwili, na tym co nas otacza i co przeżywamy w danym momencie. Dzięki technikom uważności, wiem na co zwracać uwagę, jak zachować skupienie i uwagę na chwili obecnej.
Łukasz
Moim zdaniem, zajęcia były bardzo przydatne i wniosły spokój do mojego życia. Teraz jestem w stanie skupić się na moich wewnętrznych potrzebach i dać sobie trochę więcej czasu. Po zakończonych zajęciach i praktyce zmieniłam swój tok myślenia. Odkryłam, że skupienie i cisza są ważne w moim codziennym życiu.
Karolina
Na zajęciach mogłam bardziej przyjrzeć się sobie. Zaobserwowałam, że szybko się rozpraszam, analizuję, oceniam i porównuję. Ćwiczenia Mindfulness pozwoliły mi skupić się na chwili obecnej poprzez zwracane uwagi na oddech i powracanie do niego za każdym razem, gdy uwaga ucieknie. Staram się nie oceniać, tylko akceptować.
Agnieszka
Zauważyłam, że w życiu codziennym skupiam większą uwagę na przeszłości i przyszłości. Nie skupiałam się na „tu i teraz” tracąc przez to wiele chwil. Zdałam sobie sprawę jak ważny jest relaks i jak ważna jestem JA.
Ola
Podczas prób wyciszania się i relaksowania mój umysł doznaje przyjemnych odczuć, które sprawiają, że zaczynam dostawać wielu inspiracji, ciekawe pomysły wpadają mi do głowy, co powoduje, że się rozpraszam-ale w sumie mi to nie przeszkadza.
Weronika
Dowiedziałam się, ze mam w sobie dużo radości, mało poważnych problemów, bardzo łatwo potrafię odnaleźć w sobie szczęście i mało mi do niego potrzeba.
Maja